Čo padá, to aj potisnite

Autor: Maroš Mader | 18.2.2012 o 13:25 | (upravené 18.2.2012 o 13:32) Karma článku: 5,28 | Prečítané:  501x

V politike je dobré načasovanie základom úspechu. Ak niekto vypustil spis Gorila s cieľom doraziť SDKÚ, tak si to načasoval dokonale. Je to naozaj posledná rana istoty. Problémy SDKÚ však existovali dlhodobo a aj bez Gorily to s touto stranou išlo z kopca. Zdá sa, že po rokoch môže prísť na pravicovej scéne k veľkým zmenám.

 

Raz to muselo prísť. SDKÚ dlhodobo nemalo príliš veľkú podporu, ale tesne pred voľbami dokázalo zmobilizovať protilenonovským voličov, ktorí zavreli oči a dali im svoj hlas. Príliš si na to zvykli a teraz je veľká šanca, že tieto hlasy „na poslednú chvíľu“ nedostanú. Skôr sa tieto hlasy rozptýlia kade-tade po celkom anti-smeráckom spektre. Výkriky do tmy a strašenie Ficom a Orbánom by mali zmysel vtedy, ak by ponúkali skutočnú alternatívu. Lenže štvorkoalícia SDKÚ-SaS-KDH-Most je nepravdepodobná a navyše nie je ani len istota, či by bola stabilná a pre štát prospešná. Oni totiž nie sú schopní preniesť sa cez svoje súkromné vendetty. Boj pravicových strán medzi sebou všeobecne a boj proti nováčikom z SaS (po novom aj Matovič) osobitne asi neustane. A ešte je tu prostý fakt: odmeňovať nejednotnosť a neschopnosť dohodnúť sa druhou šancou v tak rýchlom slede, tomu chýba pedagogický efekt. Navyše je R. Fico pred voľbami samá zmierlivosť a nevyzerá, že by plánoval hrôzovládu. Skrátka, či bude SMER vládnuť sám alebo s niekým, so 76 alebo 110 poslancami, bude to čas stagnácie, zvyšovania daní, (falošnej) solidarity, demagógie a stavby (drahých) diaľnic. Nikam nás to nepohne, ale nikoho to už extrémne nedesí. Aj keď ktovie, čo by s ústavnou väčšinou vyviedli. Treba si povedať, že Fico nie je Pol Pot ani Mečiar a ruky má dosť zviazané. Môžete ma za tento názor kameňovať, ale nie je to moja chyba – je to chyba predošlej tragickej koalície.

Ale čo teda s pravicou? KDH nemá na to byť lídrom, zlepšuje sa síce, ale stále je to nemastná-neslaná strana do počtu. SaS a jej liberálne témy na Slovensku nezaujmú priveľa ľudí. A už začínam strácať vieru v schopnosť SDKÚ očistiť sa a zahájiť druhý štart. Žiť z minulosti sa nedá, ak si tam nevychovali nejakých nástupcov, tak je to ich chyba a budú za ňu platiť. Otázka znie, či je hodno zachraňovať niekoho, kto nevie vyslať jasný signál, že za to stojí. Čo padá, to aj potisnite, vravel Nietzsche. Sledovať 8-ročnú smrteľnú agóniu SDKÚ, ktorá sa personálne nezmení a nevyskočí nad 10%, to znamená nárast iného rizika – vláda R. Fica bude trvať viac než štyri roky. A to by bolo naozaj zlé. Alebo po štyroch rokoch vlády Fica príde repete predošlej nestabilnej koalície. Ešte horšie.

V poslednej dobe sa čoraz viac ľudí vyslovuje, že by volili stranu skladajúcu sa z rôznych politikov z pravicových strán (či mimo), ktorí si zachovali dobré meno. Naozaj začína vznikať priestor pre vznik novej serióznej pravicovej strany. Ak by prišlo ku vzniku koalície SMER-KDH, vznikla by dokonalá šanca. Nová strana prináša samozrejme aj isté riziko. Je možné, že by jej chýbal líder. Nemyslím si, že pani Radičová alebo Žitňanská sú na dnešnom Slovensku na to vhodné. Onen Godot, očakávaný líder pravice, by mal byť muž vo veku od 35-50 rokov, ženatý s deťmi, priemerné IQ, schopnosť rečniť a čeliť v diskusii demagógií a najlepšie z technickej profesie. Či takého niekde dokážu vyhrabať, toť otázka. Taký D. Lipšic by tiež mohol byť lídrom, azda práve preto naňho začínajú zo všetkých strán útočiť. Aj pani Radičová má napriek môjmu skepticizmu u občanov solídny kredit. Mohli by to prezentovať ako stranu odborníkov bez nejakého veľkého vodcu. Ktovie. Ale ak by nová strana zlyhala, len by pokračoval štiepny proces pravice, ktorý treba zvrátiť. Avšak v prípade úspešného štartu a dobrého personálneho obsadenia by takáto strana mohla povaliť SDKÚ i KDH.

Všetko sa rozhodne v najbližších dňoch. SDKÚ môže katastrofu odvrátiť nejakým razantným činom, ale čím skôr, tým lepšie. KDH si musí zase dobre rozmyslieť koalíciu so SMERom. Lídrom slovenskej pravice sa stane ten, kto sa bude ako líder správať. Robiť správne rozhodnutia v správnom čase. Keďže nie som šťastným majiteľom kryštáľovej gule, neviem, aká alternatíva by bola pre Slovensko najlepšia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zistili, ktoré balené vody obsahujú mikroplasty. Sú aj na slovenských pultoch

Prítomnosť mikročastíc plastu zistila americká organizácia v každej z 259 testovaných fliaš.

EKONOMIKA

Šéf Slovensko.digital: Pellegrini málo dbal na systémové zmeny

Ľudia elektronické služby štátu zatiaľ radi nepoužívajú, hovorí Ján Hargaš.


Už ste čítali?