Fenomén s menom Igor Matovič

Autor: Maroš Mader | 11.2.2012 o 11:13 | Karma článku: 8,63 | Prečítané:  1622x

Od začiatku som očakával, že Matovič sa pokúsi emancipovať od SaS a založiť vlastnú stranu. Čo iné mu aj zostávalo. Prekvapilo ma to, že mal naozaj blízko k tomu, aby sa mu to podarilo. A teraz ma prekvapil druhýkrát, keď všetko začal riskovať vlastne bez nejakého rozumného dôvodu. Pýta si to odpoveď na otázku, kto je Igor Matovič a na čo poukazuje v slovenskej politike.

 

Matovič rozhodne nie je žiadny Tiberius Gracchus, tribún bojujúci za práva ľudu. Skôr mi pripomína ešte škandalóznejších Rimanov z čias konca republiky, ktorí vírili prach dá sa povedať pre zábavu, z osobného presvedčenia či z vnútorných popudov. Presne ten typ ľudí, čo sa s niekým z roztopaše škrtí a fackuje, lenže Rimania sa skôr zapojili do bitiek aj so svojimi otrokmi a poprerážali si lebky. Prirodzene, pre ich milovaný dav prijali akurát zopár populistických zákonov, ktoré ho ešte viac skorumpovali. Po ich násilnej smrti sa podpálila nejaká budova, potom podpaľačov povraždili, hodili do Tiberu a bolo vybavené.

Pokračujúc v rímskej analógií považujem nahnevané davy a „ľudových“ politikov za symptóm toho, že držitelia skutočnej moci v štáte nie sú schopní alebo ochotní vyriešiť niektoré zásadné otázky a v štáte existuje bezmocná a naštvaná skupina. Sama nie je schopná nič spraviť, a tak sa spolčí s hocikým, kto jej nasľubuje niečo nové, ale nikdy ničoho hodnotného nedosiahne, keďže reálnu moc má stále niekto iný. Problémy sa odkladajú a riešia len povrchne až dovtedy, kým sa konflikt vyhrotí do neúnosnej miery a začnú sa vyťahovať zbrane. Počas celého priebehu rozkladu sa spomína na staré zlaté časy (ktoré nikdy neboli) a cnostných predkov (ktorí boli rovnako skorumpovaní a hlúpi). Slovensko samozrejme nie je žiadna rímska republika, ale tak isté paralely sa nájsť dajú.

Jedna z mála otázok, ktoré sa vyriešia v týchto voľbách je tá, či tento pán upadne do zabudnutia, alebo jeho kariéra politika bude mať druhé kolo. Druhé kolo by si azda zaslúžil, ale tretie už nie. Pán Matovič je totiž rodený opozičník. Byť v koalícií je preňho smrť (pre koalíciu tiež). Na pútanie pozornosti mu ostáva len sabotáž koaličného programu, škrtenie a nadávanie do debilov. Povedzme si na rovinu, že sám bez SaS má nulový koaličný potenciál a takisto veľmi skromný program, a jeho riadiacu filozofiu považujem za chaotickú zmes kresťanstva, nacionalizmu, protimaďarstva a populizmu, ktorá spolu s tvrdohlavosťou tvorí prekážku akejkoľvek rozumnej dohody. Všetko sa preňho zmení, akonáhle sa začne veľká párty priateľov SMERu. Čím horšia tá vláda bude, tým viac vody sa bude hnať na jeho mlyny. Možno by naozaj nebolo na škodu, keby v tom parlamente bol a kydal vedrá špiny na budúcu koalíciu. Asi by nás aj celkom pobavil svojimi ďalšími excesmi. Je to totiž veselá hlava plná ešte veselších nápadov. Veľmi ma blaží aj jeho typicky trnavský spôsob reči. Mnau, mnau.

Trochu horšia je predstava, že by sa mal v našom parlamente zahniezdiť natrvalo. Nemám príliš veľkú dôveru v to, že by z neho vedeli vypestovať politika (gorilizáciu by stačilo doviesť do polovice a už by bol použiteľný). Naozaj netuším, aká je jeho vízia, ak nejakú má. Jeho existencia je však mementom pre naše stabilné a hodnotovo vyhranené politické strany, koho budeme voliť, ak budú aj naďalej patologicky neschopní. Jemu osobne nechcem krivdiť, ale výčin s detektorom lži svedčí o štyroch potencionálnych skutočnostiach: 1. Nedokáže dovidieť na dôsledky svojich impulzívnych činov. 2. Ide s davom kamkoľvek a dúfa, že ho vlna nespokojnosti vyhodí do parlamentu aj bez rozhnevaných starcov. 3. Je veľmi zásadový. 4. Je démonicky prefíkaný a vlákal ich s detektorom do pasce, teda konal podľa plánu. Odpoveď si vyberte sami. No a myslím, že nie tak úplne rozumie tomu, ako ten detektor funguje. Obchádza ma hrôza pri pomyslení, že by si z neho náš ľud mohol spraviť Lenona III.

Zatiaľ sa nedá zistiť, čo svojím verejným pôsobením sleduje. Šaškovať musí, aby zaujal, takže ide o šaškovanie z núdze. Beznádejne hlúpy nemôže byť, lebo za ten rok a pol postupoval naozaj strategicky, hoci na konci to fakt zabil. Či si svoju šancu zaslúži, je ťažké posúdiť a onedlho zistíme, či ju dostane. Či bude mať päť alebo desať percent je nepodstatné, pretože celá jeho „strana“ je len o ňom. Uvidíme. Kto prekvapil dvakrát, určite prekvapí aj tretí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?