Božský imperátor Hranol

Autor: Maroš Mader | 8.2.2012 o 13:23 | (upravené 8.2.2012 o 16:42) Karma článku: 10,55 | Prečítané:  1475x

Všetci poznáte príbeh o barónovi Vladimírovi Lenonovi, ktorý, hoc začínal ako amatérsky boxer, to po prevrate na rodnej planéte dotiahol až na Veľkého Vodcu. Neskôr sa proti jeho osvietenej vláde dvihla široká koalícia(zlepenec č. 1) a po porážke bol Lenon I. nútený zúžiť svoje panstvo na oveľa menšiu časť známeho vesmíru. Napriek tomu lokálne kmene stále túžia po vodcovi s veľkým V. Ich túžba bude vyslyšaná: blíži sa druhá vláda Lenona II., známeho tiež ako božský imperátor Hranol.

 

Keďže som nedávno hľadal isté paralely medzi jašteričími politikmi, prišiel čas pozrieť sa aj Lenonovho priameho nástupcu. Na začiatok treba povedať, že po krátkom a katastrofickom pravicovom intermezze si svoju druhú vládu zaslúži. Nič síce nespravil, ale ostatní toho spravili viac než dosť. Otázku, či je lepšia zlá a stabilná vláda, alebo dobrá a (ne)stabilná ako rádium, riešiť radšej nebudem. Tú krásnu stabilitu sme si tu štyri roky užívali a dobre ju poznáme. O svojich poslancov sa báť nemusí, keďže hlasujú podľa svojho vedomia(„Poslúchaj vodcu, lebo...!“) a svedomia [mlčanie]. On sám sa zjavne vie dohodnúť s každým. Inými slovami, jeho vláda bude dlhá a trpká bez ohľadu na veľkosť volebného víťazstva.

V predvečer svojho nástupu nám však oznámil, že nie je žiadny autokrat. Taká úľava! Prišiel na to, že vládnuť spoza stola nie je možné, takže zavolá snáď každú moc, ktorá môže oponovať jeho Moci, a dohodnú sa na balíčku solidarity. Som naozaj zvedavý. Mohol by tam zavolať aj Slovenský poľovnícky zväz, ktorý by do balíčka prispel mäsom a kožkami. Myslím, že všetci spolu budú vykrikovať o solidarite – o solidarite strednej vrstvy s kráľovskými staviteľmi diaľnic a J&T.

Zvyšovanie daní a solidarita mi nepríde ako nejaká veľká katastrofa, keďže nie som zúrivý pravičiar. Ja osobne si myslím, že veľkými hrozbami v našej časti vesmíru sú napríklad nízka pôrodnosť a rómska otázka. A prečo ľudia nemajú dostatok detí? Lebo nemajú istoty: byty, škôlky, prácu, čas, peniaze. Nie každý má chuť byť novodobým nevoľníkom s hypotékou a deťmi na krku. Priestor pre ľavicovú politiku určite existuje. Keby vyššie dane prispeli k riešeniu takýchto vecí, nebolo by to na škodu. Ale fakt neviem, či je Božský schopný prekročiť svoj tieň, a robiť pre tento štát niečo naozaj pozitívne a riešiť pálčivé problémy. Jeho voličov zaujíma iba to, aby im dal zopár omrviniek a všetko nechal po starom. Preto im dá zopár omrviniek a všetko nechá po starom. Je to smutné, keďže je to nesporne vzdelaný a inteligentný človek a skúsený politik. Teraz, keď sa oslobodil od Lenona I., by nám mohol ukázať, čo je v ňom. Ale Božský nie je ako Matovič, nikdy neriskuje. Istota, istota, istota. Doprial by som mu ústavnú väčšinu, aby bez výhovoriek mohol ukázať, čo dokáže s veľkou mocou spraviť.

Bohužiaľ, aj jeho najlepšie plány pre bežných ľudí zrejme stroskotajú na skalách zvaných nevymožiteľnosť práva a obchádzanie zákonov. On sám to vie najlepšie, keďže so svojou partajou pekne využili dieru v Ústave. Nemyslím si, že náš zákonodarca(táto efemérna a pologramotná bytosť) rátal s eventualitou, že by prezident odmietol vykonať vôľu NR SR. Napriek tomu je nečinnosť štátnych orgánov nezákonná. Keď pán Čentéš nie je dosť dobrý, mal prezident skrátka poslať do parlamentu liebesbrief, v ktorom by vyzval na opakovanú voľbu iného kandidáta. Bodka. Na to mal parlament reagovať podaním na Ústavný súd. Výhovorky s ÚS by som kúpil vtedy, keby ÚS riešil priamo kompetenčný spor medzi NR SR a prezidentom. Nie som si vedomý toho, že by ho riešil. Bol by som zvedavý, či môže prezident odmietnuť odvolať GP na návrh parlamentu. Asi bude potrebné všade doplniť pred slovo „návrh“ slovo „záväzný“ a všade doplniť „bez zbytočného odkladu“. Pisatelia internetových ústav sa môžu inšpirovať. Myslím si, že právny názor SMERu inšpiroval primárne fakt, že si chcú nového kráľovského zametača vymenovať sami.

Možno sa teda čudovať, že v krajine deravých zákonov je bordel? Zmení sa Zákonník práce, ale čo z toho, keď ho budú všetci obchádzať, ako sa len dá? Zdvihnú sa platy sestrám? Zmeníme ich na opatrovateľky. Celý ošiaľ solidarity stroskotá na tom, že systém je prehnitý, respektíve neovládateľný spoza stola prostredníctvom deravej legislatívy bez následnej drakonickej kontroly. Čo môže Božský imperátor za pracovným stolom vlastne spraviť pre obyčajného človeka? V ideálnom prípade by mal myslieť do budúcnosti a myslieť na štát ako celok, nie na akúkoľvek skupinu. Robí to Božský? A obyčajní humanoidi by sa v prvom rade mali vykašľať na kmeňovú mentalitu, ktorá produkuje čakanie na spásu a čakanie na spasiteľa. Neprídu. Pomôž si sám.

Som zvedavý, ako dlho vydrží Slovensko striedanie Lenonov a zlepencov. Je isté, že po Lenonovi č. 2 príde aj tretí a po tomto zlepenci ďalší. Pravica potrebuje vodcu(s malým v), nie spasiteľa. Potrebuje skrátka lep na svoju roztrieštenosť, keďže integrácia je nemožná. Tak skoro po fiasku si ďalšiu šancu asi naozaj nezaslúžia, ale to neznamená, že budem voliť Božského. Nech si každý volí podľa svojho srdca, ale voliť choďte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?