Hra o lupy

Autor: Maroš Mader | 26.11.2011 o 0:46 | (upravené 26.11.2011 o 1:07) Karma článku: 1,88 | Prečítané:  590x

V seriáli Hra o tróny padne pred veľkým finále hlavná myšlienka, že v tejto hre človek buď vyhrá, alebo umrie. Víťaz bude len jeden, a ten berie všetko. Kráľovstvo je síce zadlžené, rody rozhádané a na všetkých svetových stranách sa už zbierajú hordy barbarov v predtuche veselého plienenia , ale aj tak chce byť každý kráľom. Najviac zo všetkých tí, čo nemajú o vládnutí ani potuchy. Nejde ani tak o tróny, ale o lupy.

 

V ich narcistickom poblúznení väčšine postáv snáď nikdy neskrslo hlavou, že vládnuť nie je príliš veľká zábava, a je to aj celkom zodpovedná činnosť. Môže to byť dokonca únavné, pretože onedlho zistíte, že vás z nejakého dôvodu otravuje kopa neznámych ľudí a vkuse dačo chce. Mocibažných z omylu nevyvedú ani ich početní nohsledi, ktorí ako jediní vedia, o čo tu ide – o lupy. Poctivou prácou sa človek ďaleko nedostane, ale stačí byť v správnom čase na správnom mieste, a o tridsať rokov sa vaši potomkovia budú na banketoch naparovať, že každý by mohol byť bohatí ako oni, ale viete, chce to kopu tvrdej práce. Vyplýva z toho ponaučenie – neseďte na zadku, zapojte sa do hry o lupy! U nás máte dokonca istotu, že vaša hlava nebude po prvom kole nastoknutá na kole pred centrálou SMERu, kde sa na vás budú smiať Kolesíkovia a im podobní... prinajhoršom padne nejaké trestné oznámenie, alebo prestanete do telefónu vravieť dôležité veci. Pohoda.

Keď pôjdete voliť, zabudnite na chvíľu na kecy o novembri 89, o tom, ako sme pevne nasmerovaní do náruče Západu, na odposluchy a iné hry, ktorými vás chcú na poslednú chvíľu zmanipulovať. Sústreďte sa na to, o čo ide. Ide o lupy! Než hodíte ten papier do krabice, položte si otázku: chcete, aby Slovensko štyri roky pľundrovala jednofarebná vláda SMERu? Možno by bolo lepšie, keby sme ten lup rozdelili medzi SMER a KDH, je totiž šanca, že sa budú aspoň trošku kontrolovať, čo zníži celkovú stratu... Ale zase na druhej strane, možno bude lepšia jednorazová investícia do SMERu, ak bude recesia dostatočne hlboká, všetku vinu hodí pospolitý ľud na kráľa, a tým kráľom bude Róbert Fico. Nechajme však tieto úvahy stranou, je to otázka takpovediac individuálnej taktiky voliča.

Hlavnou tragédiou Slovenska za posledné roky je to, že lupičsko-rozdávačské vlády sú vždy dokonale zohraté a všetci hráči vedia, čo treba robiť, ale pravica tam má vždy Maďarov, kresťanov, liberálov alebo niekoho podobného, kto je pripravený byť tvrdohlavý a umierať za krásu. Ťažko tomu uveriť, ale naozaj, oni sú ochotní zabudnúť na lupy a všetko pustia kvôli takým hlúpostiam, ako sú zásady. Neuveriteľné! Nechápte ma zle, zásady sú krásna vec. Teoreticky sme funkčná a moderná demokracia a štát stojí na pevných právnych zásadách. Teoreticky by mali byť služobníci štátu morálni a zásadoví ako Cato. Prax je iná, a práve preto nikdy nehodno umierať na krásu. Nejako som neprišiel na chuť tej tragikomédií, ktorú nám zahrala koalícia s eurovalom. Niektorí aktéri boli ušľachtilí a pripravení zahynúť za svoju vec, ale zaváňalo to značnou dávkou imbecility. Obetovať všetko za nič, hnať vodu na mlyn svojim politickým súperom, vrážať dýky do chrbta vlastným, to všetko svedčí o tom, že pravica, ako dnes u nás existuje, nestojí za nič. Proste nevedia hrať hru o lupy a aby sa tvárili, že sú iní než ostatní, musia sa okrem zodpovednej politiky venovať bezvýznamným témam na zaujatie svojich stúpencov. Každý môže fajčiť šišky tvrdé jak kamienky aj bez SaS. Fico je skúsenejší politik než oni, aj keď svoj talent využíva predovšetkým na ruinovanie všetkého, do čoho sa svojou partajou pustí. Ale vyhral a pravica je v rozklade. KDH sa už rúti do náruče SMERu, SMK a Most nechajme bez komentára, SaS sú naivní začiatočníci, ktorých všetci kopú, aby ich vyhnali z hry a SDKÚ je bez akceptovateľného vodcu a zjavne bez plánu. Bez plánu na zjednotenie slovenskej pravice, bez plánu, čo postaviť proti bezbrehému populizmu.

Ale čo si budeme hovoriť, aj tak budeme voliť pravicu znova. Už dávno sa totiž nevolí za niekoho, ale proti niekomu. A kto je ten niekto, to vie každý. Preto by som navrhol SDKÚ, aby na svojich bilboardoch už nepokračovala s novembrom 89. Lepšie byť v područí dekadentného Západu než despotického Východu, ale skákať od radosti bude málokto. Nebavíte nás, neveríme vám, vieme, že ste zlodeji a posluhovači Bruselu, ale... stále lepšie než Fico! Mali by ste skúsiť napríklad takéto heslá: Kradneme menej než Fico! Kradneme s vyrovnaným rozpočtom! Nie som síce fešák, ale mám vybraný slovník! Ak chcete získať hlasy, vyvolajte v bežnom pravicovom voličovi predstavu červenej luzy, ktorá sa už trasie, aby sa vrhla na bohatú korisť. Nožíky sa budú otvárať vo vreckách.

Voľby sú síce prehraté, ale aspoň by ste ukázali, že máte zmysel pre humor. Rozptýlenie sa nám bude hodiť, keďže hra o lupy pokračuje v ďalšej sérií Hostinou pre bravy. Bude to bolestné, ale nejako to prežijeme. Treba veriť, že Fico sa nejako zničí samovoľne a odoberie sa na politický dôchodok do teplej funkcie, či už pôjde o generálneho prokurátora, po ktorom tak túžil, alebo rovno o prezidenta. Budeme mať aspoň prezidenta, ktorý vie rečniť. Nuž a dovtedy bude mať pravica dosť času načítať si, ako sa hrá hra o lupy, prípadne čas na výmenu starých a všeobecne neznášaných tvárí alebo skrátka a dobre čas na to, aby sme na ich výčiny zabudli. Bude to trvať asi tak dlho, kým autor G. R. R. Martin dokončí vyššie spomínanú sériu(a to bude trvať veľmi dlho), ale snáď aj kruté príbehy skončia happyendom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?